Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemPortalTražiLatest imagesRegistruj sePristupi
Zadnje teme
» Brojimo od 1 pa dokle stignemo...
Mitovi i legende EmptyUto Jun 12, 2012 1:52 am od Mirka

» Azbuka osobina
Mitovi i legende EmptyUto Jun 12, 2012 1:51 am od Mirka

» KALADONT
Mitovi i legende EmptyUto Jun 12, 2012 1:50 am od Mirka

» Okiti jelku
Mitovi i legende EmptyPon Jun 11, 2012 10:21 am od Mirka

» ASOCIJACIJE
Mitovi i legende EmptyPon Jun 11, 2012 10:18 am od Mirka

» Šta radite sad dok kuckate ?
Mitovi i legende EmptyPon Jun 11, 2012 10:15 am od Mirka

» Podela odgovornosti..
Mitovi i legende EmptyPon Jun 11, 2012 2:25 am od Mirka

» Kada se treba zaustaviti?
Mitovi i legende EmptyPon Jun 11, 2012 2:21 am od Mirka

» DOBRODOŠLICA novim članovima
Mitovi i legende EmptyPon Jun 11, 2012 2:16 am od Mirka

Traži
 
 

Rezultati od :
 
Rechercher Napredna potraga
Galerija
Mitovi i legende Empty
RAZMENA BANERA
BannerFans.com BannerFans.com Image hosted by servimg.com BannerFans.com
Mart 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
KalendarKalendar
free counters
Ključne reči
Facebook - Fontana

 

 Mitovi i legende

Ići dole 
AutorPoruka
Breza

Breza


Seks : Ženski
Datum upisa : 04.12.2010
Raspoloženje : Čaša je uvijek do pola puna ...

Mitovi i legende Empty
PočaljiNaslov: Mitovi i legende   Mitovi i legende EmptyNed Jan 09, 2011 2:42 pm

Čuvari bogatih riznica

Drevna kazivanja, mitovi i legende, podsjećaju nas da su zmajevi u prastarim vremenima terorizirali mnoge zemlje i krajeve, sijuci oko sebe strah i nesrecu. Rigajući užasnu vatru, poput suvremenog bacača plamena, krilate su ale spaljivale dvorce i naselja, a krvoločnim čeljustima, iz kojih opasno prijete zubi, oštri poput noževa, i strasnim kandžama, uništavali su svakog neprijatelja. Mnoge uzbudljive storije svjedoče i o drugačijem arsenalu oružja, koje je zmajevima stajalo na raspolaganju.
Od tifona do tajfuna
Prema pučkim predanjima, koja su se u razlicitim krajevima svijeta sačuvala do današnjih dana, neki su zmajevi imali sedam glava, dvije ili četiri noge, koje su se završavale oštrim kandžama, krila kao kod šišmiša, dugo, zmijoliko tijelo, oštar i račvast jezik, te snažan nazubljen rep, koji je djelovao poput ogromnog koplja.
Grbavi zmajevi na srednjostoljetnim viteškim štitovima i zastavama obično su prikazivani s vučijom glavom i čudovisnim tijelom. Njihova krila obično nisu bila tako jaka da bi im omogućila dug i bezbjedan let. Naprotiv, prema mnogim legendama, ona su im jedino omogućavala kratke skokove i to - naprijed-nazad!
Koza zmajeva, u pričama iz davnina, najčesće je obložena neprobojnom krljušti kao kod krokodila, ali ima legendi koje mitološka čudovišta opisuju i s neprobojnim krznom. Dodajmo tome, da zmajevi obično žive izvan naselja, u tajanstvenim, mračnim pećinama ili u zagonetnim morskim i jezerskim dubinama. I u jednom i u drugom slučaju, oni su čuvari neke tajne ili bajoslovnog blaga o kome uzaludno sanjaju dokoni srednjostoljetni avanturisti i lutalice.
Kao čuvari blaga, zmajevi se najčešće pominju u staroengleskoj, njemačkoj i norveškoj mitologiji, a prvi klasični zmaj iz starogrčke mitologije, tifon, bio je gospodar vulkana i vjetrova (otuda potiče rijec tajfun). Čudovišnog je tifona detaljno opisao antički pjesnik Hesiod u svom djelu "Teogonija", prestavivši ga kao stoglavu zmiju, iz čijih su bezbrojnih očiju izbijali plamenovi, a iz čeljusti zastrašujući krici.
Tifon je bio i čuvar opasnog brloga iz kojeg su vrijebala mnoga čudovišna stvorenja grčke mitologije: himera (čudoviste koje riga vatru, s lavljom glavom, kozijim trupom i zmajskim repom), osmoglava hydra, opaki orao koji je kljucao Prometejevu jetru, nemejski lav i druga...
Prastara enigma
U mitologiji Grčke, tifon je vodio bespoštednu bitku čak i s vrhovnim i najmoćnijim bogom Zeusom. U prvom okršaju uspio ga je teško raniti, ali je tada gospodaru svijeta i ocu bogova i ljudi, priskočio u pomoc sin Hermes (bog pastira i stada, putnika i trgovine, lukavstva i krađe...), koji mu je uspio rane zacijeliti. Kasnije je Zeus krenuo u potjeru za tifonom i lovio ga kroz Trakiju, sve do Sicilije. Napokon ga je stigao i ubio. Pokopao ga je ispod vulkana Etne.
Zanimljiva storija o zmajevima ne može se završiti bez ključnih pitanja: da li je u davnoj prošlosti u našoj fauni uistinu bilo živih stvorenja nalik zmajevima? Jesu li predstave zmajeva, u stvari, realistički prikazi izumrlih životinja?
Ova drevna enigma postala je posebno aktuelnom početkom 20. stoljeća kada je, na području gdje su nekada u medurječju rijeka Eufrata i Tigrisa cvjetale sumerska i babilonska kultura, iskopana čuvena Ishtarina kapija. Među prekrasnim reljefnim prizorima, glasoviti je berlinski arheolog Robert Koldewey otkrio više od petsto različitih životinja, koje su isklesane po naređenju babilonskog kralja Nabukodonosora (Nabukadnezar) (605 - 562 pr.n.e.). Bilo je to, reklo bi se, kompletno životinjsko carstvo tog vremena, okamenjeni zoološki vrt, a ono što je nama posebno interesantno jeste da je među ostalim, na Ishtarinoj kapiji bila prikazana i jedna neobična životinja označena imenom Sirrush.
Dok je prikaz drugih životinja na Ishtarinoj kapiji bio koliko-toliko realističan, Sirrush je imao ružnu, zmijsku glavu, snažan vrat i dugo tijelo, koje je počivalo na mišićavim šapama na prednjim, i ptičijim kandžama, na zadnjim nogama.
Nije li to bio prapredak svih kasnijih zmajeva svijeta?
Uzaludna ekspedicija
Dakako, paleontolozi su zarko željeli odgovoriti na ovo provokativno pitanje, pa su se odmah dali u traganje za odgovarajućim kostima, fosiliziranim ostacima i drugim materijalnim dokazima. Međutim, posao je bio uzaludan - ni tada, a ni kasnije, ako zanemarimo ostatke različitih vrsta prahistorijskih reptila (dinosaurusa), nije otkriven nikakav trag mitoloških čudovišta!
Neki kasniji istrazivači i prirodnjaci smatrali su da je Sirrush potomak neke stvarne životinje i ukazivali na sličnosti s pterodaktilima (gigantska životinja koja je živjela na prelazu gmizavaca i ptica) i s pleziosaurima, prepotopnim vodenim gmazovima. Možda je, smatrali su oni, zahvaljujući tome što je ovladao vještinom leta, zmaj uspio izbjeći posljedice užasne kataklizme koja je uništila njegovu životinjsku vrstu. Ako je tako, moguće je da još uvijek živi u predjelima koja su minulih stoljeća označavana bijelom mrljom na planetu Zemlji - u srcu Crne Afrike!
Upravo slijedeći ovu pretpostavku mnogi su prirodnjaci postupili poput Hagenbecka, bogatog hamburškog trgovca divljim zvijerima, koji je - tragajući za prahistorijskim čudovistima - 1911. i 1913. godine organizirao znanstvene ekspedicije u najneistraženije krajeve afričkog kontinenta. Na žalost, trud se nije isplatio, jer čak ni u središnjoj Africi nije otkriven ni jedan preživjeli - zmaj!
Nazad na vrh Ići dole
 
Mitovi i legende
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: SVET U NAMA :: EZOTERIJA I NADPRIRODNE POJAVE-
Skoči na: